First ever ADCC event in India happened this past weekend in Delhi and it was dominated by Crosstrain Fight Club which won a total of 19 medals.
The event saw participation from grapplers across the nation and also featured a list of international names as well.
Crosstrain Fight Club had recently impressed at the ASJFF Asian Open Championship and at the ADCC India Open, the team went on to win 10 Gold, 6 Silver and 3 Bronze Medals.
Elsewhere, Team Boymurodov was another team that stood out as they managed to win 9 medals (5 Gold, 1 Silver, and 3 Bronze). UFC Gym India also had a solid amount of success in the event as the team won 5 medals (1 Gold, 2 Silver, and 1 Bronze).
The Combat Academy Nagaland, Ultimate Fitness and Mixed Martial Arts, Jiu-Jitsu Ronins, Warrior’s Cove MMA, Kings Academy Chandigarh, Alpha Omega Combat Sports, Indian Combat Sports Academy, Momentum BJJ Iceland, Sanshinkan-White Rhino, Team Highlight Reel and Combat Clan also won medals at the event.
Below is the complete list of medal winners courtesy of Smoothcomp:
ADULT ABSOLUTE MEN / BEGINNER / ADULT +18 YRS
1) AVIZO LANAMAI INDIA The Combat Academy- Nagaland
2) ROHIT SINGH INDIA
3) DEBAYAN SINHA INDIA (JIU-JITSU RONINS)
ADULT ABSOLUTE MEN / INTERMEDIATE / ADULT +18 YRS
1) KHUSHDIL JAFAROV TAJIKISTAN ( Team Boymurodov)
2) GAURAV GULLAIYA INDIA (Crosstrain Fight Club)
3) DANÍEL ÁGÚSTSSON ICELAND (Momentum BJJ Iceland)
ADULT ABSOLUTE WOMEN / BEGINNER / ADULT +18 YRS / ABSOLUTE
1) TANU SHREE INDIA (Crosstrain Fight Club)
2) LISE KNUDSEN NORWAY (UFC GYM INDIA)
3) SHIKHA CHAUHAN INDIA
MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULT +18 YRS / -60 KG
1) AMAN GUSAIN INDIA (Warriors Cove Mixed Martial Arts)
2) HIMANSH KATYURA INDIA
3) MANDEEP INDIA ( Kings Academy Chandigarh )
MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULT +18 YRS / -65 KG
1) TANISH GUPTA INDIA (Ultimate Fitness and Mixed Martial Arts)
2) AKASH RAWAT INDIA (Crosstrain Fight Club)
3) UDIT NEGI INDIA (Crosstrain Fight Club)
MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULT +18 YRS / -70 KG
1) SHUBHAM CHOPRA INDIA (Crosstrain Fight Club)
2) SAHIL BOORA INDIA
3) KEKHRIENEITSO ANGAMI INDIA (The Combat Academy- Nagaland)
MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULT +18 YRS / -76 KG
1) MAYANK JINDAL INDIA (Crosstrain Fight Club)
2) TANUJ THAPA INDIA (Crosstrain Fight Club)
3) TAHIR FAIZI INDIA (Crosstrain Fight Club)
MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULT +18 YRS / -83 KG
1) AKASH GAHLOT INDIA (CROSSTRAIN FIGHT CLUB)
2) DILIP KUMAR JHA INDIA ( Alpha Omega Combat Sports)
3) AKSHUT KAUSHIK INDIA (CROSSTRAIN FIGHT CLUB )
MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULT +18 YRS / -91 KG
1) CHENITHUNG JAMI INDIA
2) KUNAL YADAV INDIA (UFC GYM INDIA)
3) ISHAN SRIVASTAVA CANADA (Team Boymurodov)
MEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULT +18 YRS / -100 KG
1) JAY BAGHEL INDIA ( CROSSTRAIN FGHT CLUB)
2) GIRIK NARAIN INDIA ( CROSSTRAIN FIGHT CLUB)
3) RAHUL CHHABRA INDIA Sanshinkan (White Rhino)
MEN +18 YEARS / INTERMEDIATE / ADULT +18 YRS / -60 KG
1) SHASHIKANT SINGH INDIA ( Crosstrain Fight Club)
2) KOSIMDZHON SUFIEV TAJIKISTAN ( Team Boymurodov)
3) SAI DATTA INDIA ( Indian Combat Sports Academy )
MEN +18 YEARS / INTERMEDIATE / ADULT +18 YRS / – 65.9 KG (- 145.2 LBS)
1) KHUSHDIL JAFAROV TAJIKISTAN ( Team Boymurodov )
2) SHAUN LOYAL INDIA ( Warriors Cove Mixed Martial Arts )
3) MD SHAHNAWAZ INDIA ( Combat clan )
MEN +18 YEARS / INTERMEDIATE / ADULT +18 YRS / – 87.9 KG (- 193.7 LBS)
1) ABHISHEK RANA INDIA
2) GAURAV GULLAIYA INDIA ( Crosstrain Fight Club)
3) PRANAV MANTRI INDIA
MEN +18 YEARS / PROFESSIONAL / ADULT +18 YRS / – 65.9 KG (- 145.2 LBS)
1) TARUN YADAV INDIA (Crosstrain Fight Club)
2) ARTHUR PANDAAN SINGAPORE ( Team Highlight Reel)
3) MAYANK KOHLI INDIA ( Warriors Cove Mixed Martial Arts )
MEN +18 YEARS / PROFESSIONAL / ADULT +18 YRS / – 76.9 KG (- 169.5 LBS)
1) KOMIL BOYMURODOV TAJIKISTAN ( Team Boymurodov )
2) RACHIT TYAGI INDIA ( Crosstrain Fight Club)
WOMEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULT +18 YRS / -50.0 KG
1) MUSKAN PAWAR INDIA (Crosstrain Fight Club)
2) ANANYA BHATTACHARYA INDIA ( No Team Kolkata )
3) PUJA TOMAR INDIA ( UFC GYM INDIA )
WOMEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULT +18 YRS / -60.0 KG
1) LISE KNUDSEN NORWAY ( UFC GYM INDIA )
2) SANKALITA CHAKRABORTY INDIA ( Jiu-Jitsu Ronins )
3) PREETI RANA INDIA ( Kings Academy Chandigarh )
WOMEN +18 YEARS / BEGINNER / ADULT +18 YRS / +70.0 KG
1) RIBHHYA SINGH INDIA ( Crosstrain FIght Club )
2) NABILA BIRJIS INDIA ( Indian Combat Sports Academy )
3) SREELAKSHMI GUPTA INDIA ( Alpha Omega Combat Sports )
BOYS 15-18 YEARS / BEGINNER / -60 KG
1) SIDDHARTHA GUPTA INDIA ( Crosstrain Fight Club )
2) DAKSH SAHDEV INDIA ( Crosstrain Fight Club)
3) RAASHIK SARAF INDIA ( combat clan )
BOYS 15-18 YEARS / INTERMEDIATE / -65 KG
1) KOSIMDZHON SUFIEV TAJIKISTAN ( Team Boymurodov )
2) MD ISMAIL INDIA ( combat clan )
3) DOVUDSHOH ZIYOEV TAJIKISTAN ( Team Boymurodov )
BOYS 15-18 YEARS / INTERMEDIATE / -70 KG
1) DOVUDSHOH ZIYOEV TAJIKISTAN ( Team Boymurodov )
2) AVIZO LANAMAI INDIA ( The Combat Academy- Nagaland )
3) KOSIMDZHON SUFIEV TAJIKISTAN ( Team Boymurodov )